Our Videos (74 of 74)Highlights (1)
Awards (14)
100m (6)
200m (6)
400m (6)
800m (6)
1500m (2)
5000m (1)
10,000m (2)
400m Hurdles (6)
Steeplechase (2)
4x100m Relay (2)
4x400m Relay (2)
High Jump (1)
Long Jump (1)
Pole Vault (3)
Shot Put (1)
Discus (1)
Hammer Throw (1)
Javelin (3)
Other/Misc (1)
All (74)
Featured (2)
|
Our Media/Results from NWAC Outdoor Championships
Our ResultsTeam Scores
2015 Results - NWAC Outdoor ChampionshipsPublished by DyeStatCOLLEGE.com on May 18th 2015, 11:05pm
Website:Click here Licensed to Community College of Spokane
HY-TEK's Meet Manager 5/19/2015 03:52 PM
NWAC Track and Field Championships 2015 - 5/18/2015 to 5/19/2015
Oregon-Washington Regional Championships
Spokane Falls CC
Results
Event 1 Women 100 Meter Dash
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Paul, Margaret FR Mt. Hood CC 12.04Q 3.0 2
2 Simms-Garcia, Daysha FR Lane CC 12.26Q 2.2 1
3 Hill, Emma SO Clackamas CC 12.49q 3.0 2
4 Dozier, Talisha FR SW Oregon CC 12.50q 3.0 2
5 Millsap, Jolene FR Olympic Coll 12.51q 3.0 2
6 Piper, Sheila SO Green River 12.56q 3.0 2
7 Roberts, Sydney SO Spokane CC 12.57q 2.2 1
8 Boyer, Taylor FR Lane CC 12.58q 2.2 1
9 Flemming, Kamina FR Olympic Coll 12.64 2.2 1
10 Ulinwa, Godlyne FR Clackamas CC 12.92 2.2 1
11 Otholt, Hayley FR Spokane CC 12.94 3.0 2
12 Broyles, Racheal FR SW Oregon CC 12.95 2.2 1
13 Gilstrap, McKenna FR Clackamas CC 13.42 2.2 1
14 Hafen, Kelsey FR Treasure Val 13.44 2.2 1
15 May, Courtney FR SW Oregon CC 13.50 3.0 2
Event 1 Women 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Paul, Margaret FR Mt. Hood CC 11.96 -0.1
2 Simms-Garcia, Daysha FR Lane CC 12.35 -0.1
3 Dozier, Talisha FR SW Oregon CC 12.57 -0.1
4 Millsap, Jolene FR Olympic Coll 12.65 -0.1
5 Boyer, Taylor FR Lane CC 12.68 -0.1
6 Piper, Sheila SO Green River 12.71 -0.1
7 Hill, Emma SO Clackamas CC 12.72 -0.1
8 Roberts, Sydney SO Spokane CC 12.78 -0.1
Event 2 Men 100 Meter Dash
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Goodier, Jesse SO Lane CC 10.84Q 1.1 2
2 Lee, D'Mon FR Clackamas CC 10.89Q 1.0 1
3 Burt, Brian FR Lane CC 10.85q 1.1 2
4 Kelly, Ben FR Lane CC 11.00q 1.0 1
5 Kilcup, Margaryonta FR Clackamas CC 11.04q 1.0 1
6 Tullos, Alex SO Spokane CC 11.11q 1.0 1
7 Tamez, Agi FR Treasure Val 11.12q 1.0 1
8 Rodriguez, Cesar SO Lane CC 11.18q 1.1 2
9 Carline, Dennis FR Mt. Hood CC 11.21 1.1 2
10 Obas, Josh FR Green River 11.26 1.1 2
11 Ziegler, Brandon FR Clark Colleg 11.57 1.0 1
12 Hatfield, Zac SO Treasure Val 11.58 1.1 2
13 Keffer, Hunter SO Olympic Coll 11.64 1.1 2
14 Garrett, Malik FR Clackamas CC 11.67 1.0 1
15 Hoff, Christian FR Green River 11.75 1.1 2
16 Bosman, Kean SO Everett CC 12.19 1.0 1
Event 2 Men 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Kelly, Ben FR Lane CC 10.78 0.4
2 Goodier, Jesse SO Lane CC 10.83 0.4
3 Burt, Brian FR Lane CC 10.88 0.4
4 Tamez, Agi FR Treasure Val 11.12 0.4
5 Kilcup, Margaryonta FR Clackamas CC 11.13 0.4
6 Rodriguez, Cesar SO Lane CC 11.14 0.4
7 Lee, D'Mon FR Clackamas CC 11.16 0.4
8 Tullos, Alex SO Spokane CC 11.56 0.4
Event 3 Women 200 Meter Dash
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Paul, Margaret FR Mt. Hood CC 25.24Q 1.3 2
2 Hamm, Kendra SO Spokane CC 25.40Q +0.0 1
3 Simms-Garcia, Daysha FR Lane CC 25.62q +0.0 1
4 Ulinwa, Gifty FR Clackamas CC 25.84q 1.3 2
5 Millsap, Jolene FR Olympic Coll 26.02q 1.3 2
6 Hill, Emma SO Clackamas CC 26.11q +0.0 1
7 Dunn, Kristine SO Lane CC 26.22q 1.3 2
8 Boyer, Taylor FR Lane CC 26.64q +0.0 1
9 Piper, Sheila SO Green River 26.68 1.3 2
10 Flemming, Kamina FR Olympic Coll 26.92 +0.0 1
11 Loomis, Kelsie FR Lane CC 26.98 +0.0 1
12 Broyles, Racheal FR SW Oregon CC 27.16 1.3 2
13 Ulinwa, Godlyne FR Clackamas CC 27.48 +0.0 1
14 Gilstrap, McKenna FR Clackamas CC 27.89 +0.0 1
15 Andrews, Demetria FR Clark Colleg 28.75 1.3 2
Event 3 Women 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Paul, Margaret FR Mt. Hood CC 24.61 0.8
2 Simms-Garcia, Daysha FR Lane CC 25.14 0.8
3 Hamm, Kendra SO Spokane CC 25.15 0.8
4 Millsap, Jolene FR Olympic Coll 25.86 0.8
5 Ulinwa, Gifty FR Clackamas CC 25.92 0.8
6 Hill, Emma SO Clackamas CC 26.06 0.8
7 Dunn, Kristine SO Lane CC 26.32 0.8
8 Boyer, Taylor FR Lane CC 26.50 0.8
Event 4 Men 200 Meter Dash
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Goodier, Jesse SO Lane CC 21.91Q 3.7 1
2 Davide, Bret FR Spokane CC 22.32Q 1.6 2
3 Lee, D'Mon FR Clackamas CC 22.36q 3.7 1
4 Tamez, Agi FR Treasure Val 22.53q 1.6 2
5 Rodriguez, Cesar SO Lane CC 22.60q 3.7 1
6 Kelly, Ben FR Lane CC 22.62q 1.6 2
7 Brocklesby, Jayson SO Olympic Coll 22.83q 3.7 1
8 Macklin, Shaquele FR Lane CC 22.87q 1.6 2
9 Ali, Abdiqufar FR Green River 23.00 1.6 2
10 Obas, Josh FR Green River 23.01 3.7 1
11 Carline, Dennis FR Mt. Hood CC 23.07 3.7 1
12 Kilcup, Margaryonta FR Clackamas CC 23.32 1.6 2
13 Hatfield, Zac SO Treasure Val 23.38 3.7 1
14 Johnson, Cordell FR Everett CC 23.46 1.6 2
15 Goodson, Tyler FR Treasure Val 23.64 1.6 2
16 Tullos, Alex SO Spokane CC 23.87 3.7 1
Event 4 Men 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Goodier, Jesse SO Lane CC 21.61 2.6
2 Kelly, Ben FR Lane CC 21.63 2.6
3 Tamez, Agi FR Treasure Val 21.94 2.6
4 Davide, Bret FR Spokane CC 21.95 2.6
5 Lee, D'Mon FR Clackamas CC 22.35 2.6
6 Macklin, Shaquele FR Lane CC 22.56 2.6
7 Brocklesby, Jayson SO Olympic Coll 23.34 2.6
8 Rodriguez, Cesar SO Lane CC 24.96 2.6
Event 5 Women 400 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Hamm, Kendra SO Spokane CC 58.04Q 1
2 Mills, Emily FR Olympic Coll 59.45Q 2
3 Farr, Savanah FR Treasure Val 58.15q 1
4 Dunn, Kristine SO Lane CC 59.49q 2
5 O'Connor, Kylee FR Lane CC 59.86q 2
6 Ulinwa, Gifty FR Clackamas CC 1:00.43q 1
7 Crellin, Alexis FR SW Oregon CC 1:01.99q 1
8 Romig, Tori FR Lane CC 1:02.17q 1
9 Loomis, Kelsie FR Lane CC 1:02.30 2
10 Homer, Faith FR Treasure Val 1:02.87 1
11 Ponnay, Becky FR Clackamas CC 1:03.49 2
12 Cockle, Holly FR Spokane CC 1:03.95 2
Event 5 Women 400 Meter Dash
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Mills, Emily FR Olympic Coll 57.00
2 Farr, Savanah FR Treasure Val 57.72
3 Hamm, Kendra SO Spokane CC 57.81
4 O'Connor, Kylee FR Lane CC 59.04
5 Dunn, Kristine SO Lane CC 59.39
6 Ulinwa, Gifty FR Clackamas CC 59.94
7 Crellin, Alexis FR SW Oregon CC 1:02.57
8 Romig, Tori FR Lane CC 1:02.99
Event 6 Men 400 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Davide, Bret FR Spokane CC 49.97Q 2
2 Capri, Michael FR Lane CC 50.24Q 1
3 Grandy, Brandon FR Skagit Valle 50.96q 2
4 Brocklesby, Jayson SO Olympic Coll 51.03q 2
5 Macklin, Shaquele FR Lane CC 51.10q 1
6 Cain, Rohan SO Lane CC 51.29q 2
7 Erlebach, Evan SO Treasure Val 51.39q 1
8 Carson, Ian FR Skagit Valle 51.76q 1
9 Johnson, Cordell FR Everett CC 52.15 1
10 Bosman, Kean SO Everett CC 52.53 1
11 King, Mckenzie FR Everett CC 53.22 1
12 Strom, Hank FR Everett CC 53.58 2
13 Wongwai, Jacob FR Clark Colleg 53.94 2
14 Houghton-Bynum, George FR SW Oregon CC 54.10 2
15 Johnson, Alfred FR SW Oregon CC 54.59 2
16 Mohamed, Farhan FR Green River 55.48 1
Event 6 Men 400 Meter Dash
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Capri, Michael FR Lane CC 48.68
2 Davide, Bret FR Spokane CC 48.83
3 Brocklesby, Jayson SO Olympic Coll 49.68
4 Macklin, Shaquele FR Lane CC 50.61
5 Grandy, Brandon FR Skagit Valle 50.87
6 Erlebach, Evan SO Treasure Val 52.14
7 Cain, Rohan SO Lane CC 52.80
8 Carson, Ian FR Skagit Valle 52.85
Event 7 Women 800 Meter Run
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Horn, Katelynn SO Everett CC 2:20.15Q 2
2 Girard, Danielle FR Lane CC 2:20.67Q 1
3 Wingert, Alanni FR Clark Colleg 2:21.43Q 1
4 Cotugno, Mishal SO Treasure Val 2:23.41Q 2
5 Fristoe, Megan SO Spokane CC 2:22.03q 1
6 Maslen, Kendall FR Lane CC 2:22.41q 1
7 Egge, Kelly SO Everett CC 2:26.25q 2
8 Nicolas, Lindsey FR Everett CC 2:26.83q 1
9 Crellin, Alexis FR SW Oregon CC 2:27.73 2
10 Wells, Katelyn FR Lane CC 2:35.18 2
11 Homer, Faith FR Treasure Val 2:54.06 2
Event 7 Women 800 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Fristoe, Megan SO Spokane CC 2:18.94
2 Cotugno, Mishal SO Treasure Val 2:20.27
3 Wingert, Alanni FR Clark Colleg 2:20.72
4 Girard, Danielle FR Lane CC 2:21.65
5 Maslen, Kendall FR Lane CC 2:21.67
6 Horn, Katelynn SO Everett CC 2:22.92
7 Egge, Kelly SO Everett CC 2:25.62
8 Nicolas, Lindsey FR Everett CC 2:29.74
Event 8 Men 800 Meter Run
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Speidel, Paris SO Spokane CC 1:55.28Q 2
2 Normandeau, Thomas FR Clark Colleg 1:55.67Q 1
3 Kitchens, Austin FR Spokane CC 1:55.31Q 2
4 Collins, Gabe FR Lane CC 1:55.70Q 1
5 Sager, Kyler FR Everett CC 1:55.42q 2
6 Robertson, Danny SO Clackamas CC 1:55.74q 1
7 Schwittay, Matt SO Everett CC 1:56.57q 2
8 Marchant, Grant FR Spokane CC 1:56.79q 1
9 Camacho, Carlos FR Lane CC 1:57.14 2
10 Sorter, Cameron FR Treasure Val 1:57.70 1
11 Paresa, Doug FR Clark Colleg 1:58.48 2
12 Davis, Aaron FR Spokane CC 1:58.57 1
13 Dominguez, Cesar FR Skagit Valle 1:59.99 2
14 Fejeran, Gabe FR Green River 2:02.29 1
15 Fujita, Ryan FR Lane CC 2:06.16 1
Event 8 Men 800 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Speidel, Paris SO Spokane CC 1:52.64
2 Kitchens, Austin FR Spokane CC 1:54.34
3 Normandeau, Thomas FR Clark Colleg 1:55.36
4 Sager, Kyler FR Everett CC 1:55.87
5 Marchant, Grant FR Spokane CC 1:56.80
6 Collins, Gabe FR Lane CC 1:57.06
7 Robertson, Danny SO Clackamas CC 2:02.80
8 Schwittay, Matt SO Everett CC 2:09.33
Event 9 Women 1500 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Maurmann, Nicole SO Lane CC 4:46.14
2 Girard, Danielle FR Lane CC 4:50.83
3 Horn, Katelynn SO Everett CC 4:51.63
4 Cotugno, Mishal SO Treasure Val 4:54.51
5 Cross, Alli SO Lane CC 4:57.95
6 Schell, Madison FR Lane CC 5:04.69
7 Rufener, Kennedy SO Clackamas CC 5:06.11
8 Fristoe, Sara SO Spokane CC 5:06.87
9 Smith, Elizabeth FR Spokane CC 5:14.75
10 McNeeley, Kayla FR Clackamas CC 5:17.58
11 Nicolas, Lindsey FR Everett CC 5:19.72
Event 10 Men 1500 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Kubik, Colin SO Spokane CC 4:02.56
2 Dolan, Tommie SO Spokane CC 4:03.44
3 Jasperson, James FR Everett CC 4:03.53
4 Robertson, Danny SO Clackamas CC 4:04.51
5 Raleigh, Brandon SO Mt. Hood CC 4:05.04
6 Schwittay, Matt SO Everett CC 4:06.28
7 Collins, Gabe FR Lane CC 4:07.64
8 Sorter, Cameron FR Treasure Val 4:08.87
9 Hombel, Jake FR Spokane CC 4:12.70
10 Garmondeh, Glapoujay FR Clackamas CC 4:14.44
11 Cornish, David SO Lane CC 4:20.92
Event 11 Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Fristoe, Sara SO Spokane CC 11:47.26
2 Trosino, Emily SO Mt. Hood CC 12:01.48
3 Schell, Madison FR Lane CC 12:03.02
4 Smith, Elizabeth FR Spokane CC 12:10.62
5 Jordan, Alyssa SO Everett CC 12:37.35
6 McNeeley, Kayla FR Clackamas CC 12:46.66
7 Ramsey, Kat FR Olympic Coll 12:56.86
8 McDonald, Haley SO Mt. Hood CC 13:00.14
9 Bates, Alejandra FR Mt. Hood CC 13:57.29
10 Ortiz, Melissa SO SW Oregon CC 14:11.58
Event 12 Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Baker, Jackson FR Clackamas CC 9:43.68
2 Kubik, Colin SO Spokane CC 9:58.59
3 Hombel, Jake FR Spokane CC 10:06.64
4 Nicol, Mason SO Everett CC 10:15.17
5 Ekanger, Alan SO Clackamas CC 10:25.23
6 Garmondeh, Glapoujay FR Clackamas CC 10:27.18
7 Reilly, Brian SO Green River 10:38.69
8 Redburn, Max FR Olympic Coll 10:39.44
9 Zacarius, Jonathan FR Mt. Hood CC 10:55.31
10 Garcia, Manny FR Treasure Val 11:26.81
11 Velasco-Lopez, Santiago SO Mt. Hood CC 11:36.16
Event 13 Women 5000 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Glovatsky, Georgia FR Mt. Hood CC 18:16.63
2 Mildes, Becca FR Spokane CC 19:00.57
3 Potter, Katy SO Lane CC 19:02.82
4 Maurmann, Nicole SO Lane CC 19:13.04
5 Kinzel, Amanda FR Spokane CC 19:30.10
6 Rufener, Kennedy SO Clackamas CC 19:32.95
7 Ledwith, Gracie FR Spokane CC 19:33.93
8 Shiflett, Camille FR Olympic Coll 19:36.32
9 Barber, Jocelyn FR Clackamas CC 19:45.05
10 Waterman, Olivia FR Everett CC 19:50.83
11 Smith, Elizabeth FR Spokane CC 20:04.92
12 Jordan, Alyssa SO Everett CC 20:27.16
13 Partsch, Renee FR Olympic Coll 21:03.92
-- Cross, Alli SO Lane CC DNF
-- Fristoe, Sara SO Spokane CC DNF
-- Schell, Madison FR Lane CC DNF
Event 14 Men 5000 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Baker, Jackson FR Clackamas CC 15:33.81
2 Schofield, Daniel SO Spokane CC 15:42.51
3 Cornish, Jonathan SO Lane CC 15:43.18
4 Harter, Ben FR Lane CC 15:44.20
5 Celistino, Jerry FR Treasure Val 16:04.05
6 Garmondeh, Glapougbae FR Clackamas CC 16:11.93
7 Ekanger, Alan SO Clackamas CC 16:15.83
8 Raleigh, Brandon SO Mt. Hood CC 16:17.57
9 Seckel, Jared SO Spokane CC 16:24.97
10 Espinoza, Jack SO Everett CC 16:27.92
11 Breen, James FR Clark Colleg 16:36.61
12 Hommel, Matt FR Spokane CC 16:41.56
13 Jasperson, James FR Everett CC 16:42.35
14 Nicol, Mason SO Everett CC 16:56.61
-- Dolan, Tommie SO Spokane CC DNF
-- Kubik, Colin SO Spokane CC DNF
Event 15 Women 10000 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Glovatsky, Georgia FR Mt. Hood CC 39:03.35
2 Mildes, Becca FR Spokane CC 39:49.45
3 Potter, Katy SO Lane CC 40:19.01
4 Shiflett, Camille FR Olympic Coll 40:35.16
5 Kinzel, Amanda FR Spokane CC 40:37.82
6 Ledwith, Gracie FR Spokane CC 41:41.52
7 Barber, Jocelyn FR Clackamas CC 42:53.38
8 Partsch, Renee FR Olympic Coll 43:39.38
9 Ardito, Angel FR Clackamas CC 44:59.86
10 Contreras, Krina FR Treasure Val 45:52.28
11 Johnson, Katie SO Treasure Val 47:47.79
12 Smith, Kim SO Mt. Hood CC 47:52.39
-- Beyerlien, Tera FR Everett CC DNF
Event 16 Men 10000 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Schofield, Daniel SO Spokane CC 32:55.10
2 Celistino, Jerry FR Treasure Val 32:56.86
3 Cornish, Jonathan SO Lane CC 33:02.52
4 Harter, Ben FR Lane CC 33:04.52
5 Seckel, Jared SO Spokane CC 33:14.71
6 Skiles, Chad SO Everett CC 34:05.42
7 Cintron, Manuel SO Green River 34:07.22
8 O'Connell, Jacob FR Green River 34:08.54
9 Hommel, Matt FR Spokane CC 34:40.12
10 Martinez, Jonathon SO Treasure Val 34:53.09
11 Covert, David SO Treasure Val 35:30.27
12 Garcia, Manny FR Treasure Val 36:49.38
13 Jeppe, Chase FR Treasure Val 37:03.99
14 Zaldivar, Edson SO Green River 37:45.03
15 Davis, John FR Green River 38:23.33
-- Garmondeh, Glapougbae FR Clackamas CC DNF
Event 17 Women 100 Meter Hurdles
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Dugger, Brittany SO Spokane CC 14.39Q 1.2 1
2 Richeson, Tiffany SO Clackamas CC 14.93Q 0.5 2
3 Andre, Courtney SO Mt. Hood CC 14.87q 1.2 1
4 Hampton, Elana SO Clackamas CC 15.34q 0.5 2
5 Bland, Emily FR Everett CC 15.71q 0.5 2
6 Pengelly, Ericka FR Clackamas CC 15.77q 1.2 1
7 Waite, Hannah FR Clackamas CC 15.82q 1.2 1
8 Folkerts, Mackenzie SO Lane CC 16.52q 0.5 2
9 LeBuhn, Mitra FR Lane CC 16.71 1.2 1
10 Pease, Kinsey FR Clark Colleg 17.51 1.2 1
11 Roberts, Sydney SO Spokane CC 17.80 0.5 2
Event 17 Women 100 Meter Hurdles
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Dugger, Brittany SO Spokane CC 14.36 0.7
2 Andre, Courtney SO Mt. Hood CC 14.75 0.7
3 Richeson, Tiffany SO Clackamas CC 14.83 0.7
4 Hampton, Elana SO Clackamas CC 15.37 0.7
5 Pengelly, Ericka FR Clackamas CC 15.44 0.7
6 Bland, Emily FR Everett CC 15.54 0.7
7 Waite, Hannah FR Clackamas CC 15.82 0.7
8 Folkerts, Mackenzie SO Lane CC 15.99 0.7
Event 18 Men 110 Meter Hurdles
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Ney, Brooks FR SW Oregon CC 14.81Q 2.9 2
2 Thurman, Colton SO Lane CC 14.89Q 3.7 1
3 Larson, Devon SO Mt. Hood CC 15.05q 2.9 2
4 Byrum, Coleman SO Lane CC 15.20q 2.9 2
5 Turner, Joshua FR Mt. Hood CC 15.22q 3.7 1
6 Stich, Andrew FR Spokane CC 15.34q 3.7 1
7 Brown, Giovanni FR Lane CC 15.54q 3.7 1
8 Andreasen, Mike'l FR Lane CC 15.72q 3.7 1
9 Supple, Zack SO Clackamas CC 15.89 2.9 2
10 Ali, Abdiqufar FR Green River 16.16 3.7 1
11 Pinney, Brock FR Lane CC 18.00 2.9 2
Event 18 Men 110 Meter Hurdles
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Ney, Brooks FR SW Oregon CC 14.86 1.8
2 Larson, Devon SO Mt. Hood CC 15.01 1.8
3 Turner, Joshua FR Mt. Hood CC 15.05 1.8
4 Thurman, Colton SO Lane CC 15.23 1.8
5 Byrum, Coleman SO Lane CC 15.24 1.8
6 Stich, Andrew FR Spokane CC 15.41 1.8
7 Andreasen, Mike'l FR Lane CC 15.69 1.8
8 Brown, Giovanni FR Lane CC 15.85 1.8
Event 19 Women 400 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Andre, Courtney SO Mt. Hood CC 1:05.62Q 1
2 Bland, Emily FR Everett CC 1:05.98Q 2
3 Roberts, Sydney SO Spokane CC 1:05.86q 1
4 Greenleaf, Madison FR Mt. Hood CC 1:06.58q 1
5 Richeson, Tiffany SO Clackamas CC 1:06.73q 2
6 O'Connor, Kylee FR Lane CC 1:06.96q 2
7 Folkerts, Mackenzie SO Lane CC 1:07.93q 2
8 LeBuhn, Mitra FR Lane CC 1:08.30q 2
9 Waite, Hannah FR Clackamas CC 1:08.73 1
10 Hampton, Elana SO Clackamas CC 1:09.99 1
11 Hartford, Marina FR Olympic Coll 1:14.56 1
Event 19 Women 400 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Bland, Emily FR Everett CC 1:02.96
2 Andre, Courtney SO Mt. Hood CC 1:04.80
3 Greenleaf, Madison FR Mt. Hood CC 1:05.73
4 O'Connor, Kylee FR Lane CC 1:06.25
5 Roberts, Sydney SO Spokane CC 1:06.36
6 Richeson, Tiffany SO Clackamas CC 1:07.58
7 Folkerts, Mackenzie SO Lane CC 1:07.73
8 LeBuhn, Mitra FR Lane CC 1:08.67
Event 20 Men 400 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Rambert, Josh SO Lane CC 55.39Q 1
2 Capri, Michael FR Lane CC 56.04Q 2
3 Stich, Andrew FR Spokane CC 56.04q 2
4 Ney, Brooks FR SW Oregon CC 57.29q 1
5 Brocklesby, Jayson SO Olympic Coll 57.48q 1
6 Turner, Joshua FR Mt. Hood CC 57.80q 1
7 Byrum, Coleman SO Lane CC 57.84q 2
8 Olson, Brody FR Clackamas CC 58.39q 2
9 DeJesus, Rod FR Olympic Coll 59.01 1
10 Wells, Cameron FR Treasure Val 59.18 2
11 Graham, Thilo FR Spokane CC 59.74 2
12 Fuller, Leon SO Treasure Val 1:00.27 2
13 Wester, Hyrum FR Clackamas CC 1:00.94 1
14 Hutchins, Austin FR SW Oregon CC 1:01.47 1
Event 20 Men 400 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Stich, Andrew FR Spokane CC 53.97
2 Rambert, Josh SO Lane CC 54.03
3 Byrum, Coleman SO Lane CC 55.18
4 Capri, Michael FR Lane CC 55.33
5 Ney, Brooks FR SW Oregon CC 55.79
6 Brocklesby, Jayson SO Olympic Coll 58.01
7 Turner, Joshua FR Mt. Hood CC 58.05
8 Olson, Brody FR Clackamas CC 58.68
Event 21 Women 4x100 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Spokane CC 'A' 48.70
1) Roberts, Sydney SO 2) Dugger, Brittany SO
3) Hamm, Kendra SO 4) Otholt, Hayley FR
2 Lane CC 'A' 48.72
1) Boyer, Taylor FR 2) Dunn, Kristine SO
3) O'Connor, Kylee FR 4) Simms-Garcia, Daysha FR
3 Clackamas CC 'A' 48.86
1) Waite, Hannah FR 2) Pengelly, Ericka FR
3) Ulinwa, Gifty FR 4) Hill, Emma SO
4 Olympic College 'A' 48.90
1) Flemming, Kamina FR 2) Mills, Emily FR
3) Hudson, Hannah FR 4) Millsap, Jolene FR
5 SW Oregon CC 'A' 50.58
1) Broyles, Racheal FR 2) May, Courtney FR
3) Sink, Helene SO 4) Dozier, Talisha FR
6 Mt. Hood CC 'A' 51.27
1) Watkins, Kayla FR 2) Andre, Courtney SO
3) McDonald, Haley SO 4) Paul, Margaret FR
7 Treasure Valley CC 'A' 51.99
1) Hafen, Kelsey FR 2) Farr, Savanah FR
3) Nelson, Natalie FR 4) Campbell, Tane't FR
8 Clark College 'A' 54.23
1) Pease, Kinsey FR 2) Moore, Sydney SO
3) Andrews, Demetria FR 4) Prichett, Jasmine FR
Event 22 Men 4x100 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Lane CC 'A' 41.39
1) Burt, Brian FR 2) Goodier, Jesse SO
3) Rodriguez, Cesar SO 4) Kelly, Ben FR
2 Clackamas CC 'A' 42.78
1) Garrett, Malik FR 2) Lee, D'Mon FR
3) Elliott, Zakariyyaa FR 4) Kilcup, Margaryonta FR
3 Treasure Valley CC 'A' 42.80
1) Fogle, Johnny FR 2) Tamez, Agi FR
3) Hatfield, Zac SO 4) bailey, Keith SO
4 Spokane CC 'A' 42.90
1) Davide, Bret FR 2) Stich, Andrew FR
3) Tobin, Scott FR 4) Woodworth, James FR
5 Mt. Hood CC 'A' 43.95
1) Li, Ngai FR 2) Evans, Bryce FR
3) Larson, Devon SO 4) Carline, Dennis FR
6 Olympic College 'A' 44.14
1) DeJesus, Rod FR 2) Keffer, Hunter SO
3) Claeys, Spencer FR 4) Brocklesby, Jayson SO
7 Green River CC 'A' 44.34
1) Obas, Josh FR 2) Vu, Nicholas FR
3) Hoff, Christian FR 4) Ali, Abdiqufar FR
8 Clark College 'A' 45.41
1) Arn, Jeremiah FR 2) Hancock, Ian FR
3) Wongwai, Jacob FR 4) Ziegler, Brandon FR
Event 23 Women 4x400 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Lane CC 'A' 3:55.93
1) O'Connor, Kylee FR 2) Girard, Danielle FR
3) Dunn, Kristine SO 4) Simms-Garcia, Daysha FR
2 Spokane CC 'A' 4:01.35
1) Hamm, Kendra SO 2) Fristoe, Megan SO
3) Dugger, Brittany SO 4) Roberts, Sydney SO
3 Mt. Hood CC 'A' 4:01.78
1) Paul, Margaret FR 2) Watkins, Kayla FR
3) Greenleaf, Madison FR 4) Andre, Courtney SO
4 Olympic College 'A' 4:01.80
1) Hudson, Hannah FR 2) Mills, Emily FR
3) Hartford, Marina FR 4) Millsap, Jolene FR
5 Treasure Valley CC 'A' 4:07.66
1) Homer, Faith FR 2) Cotugno, Mishal SO
3) Farr, Savanah FR 4) Nelson, Natalie FR
6 Everett CC 'A' 4:10.58
1) Nicolas, Lindsey FR 2) Egge, Kelly SO
3) Horn, Katelynn SO 4) Bland, Emily FR
7 Clackamas CC 'A' 4:14.76
1) Waite, Hannah FR 2) Hill, Emma SO
3) Hampton, Elana SO 4) Ulinwa, Gifty FR
8 SW Oregon CC 'A' 4:15.50
1) Crellin, Alexis FR 2) May, Courtney FR
3) Sink, Helene SO 4) Dozier, Talisha FR
Event 24 Men 4x400 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Lane CC 'A' 3:17.70
1) Goodier, Jesse SO 2) Rambert, Josh SO
3) Cain, Rohan SO 4) Capri, Michael FR
2 Spokane CC 'A' 3:19.48
1) Kitchens, Austin FR 2) Speidel, Paris SO
3) Stich, Andrew FR 4) Davide, Bret FR
3 Treasure Valley CC 'A' 3:26.02
1) Tamez, Agi FR 2) Hatfield, Zac SO
3) Erlebach, Evan SO 4) Wells, Cameron FR
4 SW Oregon CC 'A' 3:27.25
1) Hutchins, Austin FR 2) McDonald, Cody SO
3) Johnson, Alfred FR 4) Ney, Brooks FR
5 Green River CC 'A' 3:27.64
1) Ali, Abdiqufar FR 2) Fejeran, Gabe FR
3) Beasley, Keith FR 4) Wallin, Brennan SO
6 Clark College 'A' 3:28.70
1) Arn, Jeremiah FR 2) Paresa, Doug FR
3) Wongwai, Jacob FR 4) Normandeau, Thomas FR
7 Olympic College 'A' 3:31.44
1) DeJesus, Rod FR 2) Keffer, Hunter SO
3) Ramsey, Kyle FR 4) Brocklesby, Jayson SO
8 Clackamas CC 'A' 3:31.47
1) Supple, Zack SO 2) Garmondeh, Glapoujay FR
3) Olson, Brody FR 4) Lee, D'Mon FR
Event 25 Women High Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Dugger, Brittany SO Spokane CC 1.63m 5-04.25
2 Folkerts, Mackenzie SO Lane CC J1.63m 5-04.25
3 Brown, Maddie FR Spokane CC 1.58m 5-02.25
4 Spencer, Rashae FR Spokane CC 1.53m 5-00.25
5 Roberts, Sydney SO Spokane CC J1.53m 5-00.25
6 Robinson, Desiray FR Clackamas CC J1.53m 5-00.25
7 LeBuhn, Mitra FR Lane CC J1.53m 5-00.25
8 Elmore, Brayana FR Olympic Coll J1.53m 5-00.25
9 Hamm, Kendra SO Spokane CC 1.48m 4-10.25
10 Pengelly, Ericka FR Clackamas CC J1.48m 4-10.25
11 Sink, Helene SO SW Oregon CC 1.38m 4-06.25
12 Nelson, Natalie FR Treasure Val J1.38m 4-06.25
Event 26 Men High Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Cain, Rohan SO Lane CC 1.94m 6-04.25
2 Keffer, Hunter SO Olympic Coll J1.94m 6-04.25
3 Brocklesby, Jayson SO Olympic Coll J1.94m 6-04.25
4 Hayes, Matt SO Spokane CC 1.89m 6-02.25
5 Byrum, Kaelen SO Lane CC 1.84m 6-00.50
5 Sanderlin, Tyrone SO Everett CC 1.84m 6-00.50
7 Zammit, Christian FR Green River J1.84m 6-00.50
8 Elliott, Zakariyyaa FR Clackamas CC 1.79m 5-10.50
8 Tobin, Scott FR Spokane CC 1.79m 5-10.50
8 Greenfield, Riley FR SW Oregon CC 1.79m 5-10.50
11 Fogle, Johnny FR Treasure Val J1.79m 5-10.50
-- Thurman, Colton SO Lane CC NH
Event 27 Women Pole Vault
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Richeson, Tiffany SO Clackamas CC 3.63m 11-10.75
2 Loken, Anna SO Lane CC 3.53m 11-07.00
3 Taylor, Marissa FR Lane CC 3.43m 11-03.00
4 Strand, Makayla SO Spokane CC J3.43m 11-03.00
5 Knowles, Moriah SO Spokane CC 3.33m 10-11.00
6 Otholt, Hayley FR Spokane CC J3.33m 10-11.00
7 Hampton, Elana SO Clackamas CC 2.68m 8-09.50
-- May, Courtney FR SW Oregon CC NH
Event 28 Men Pole Vault
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Supple, Zack SO Clackamas CC 4.93m 16-02.00
2 Johnson, Joel FR Lane CC 4.63m 15-02.25
3 Duncan, Sean FR Lane CC 4.33m 14-02.50
4 Lopez, K.C. FR Clackamas CC 4.03m 13-02.50
4 Thomas, Trevor FR Lane CC 4.03m 13-02.50
-- Visan, Josh SO Mt. Hood CC NH
-- Harlow, Paul SO SW Oregon CC NH
-- Arn, Jeremiah FR Clark Colleg NH
-- Conway, Andrew FR Clackamas CC NH
Event 29 Women Long Jump
===============================================================================
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 Dozier, Talisha FR SW Oregon CC 5.68m 1.0 18-07.75
2 Dugger, Brittany SO Spokane CC 5.40m +0.0 17-08.75
3 Hamm, Kendra SO Spokane CC 5.32m +0.0 17-05.50
4 Hill, Emma SO Clackamas CC 5.27m +0.0 17-03.50
5 Scott, Janayla FR Green River 5.25m -1.2 17-02.75
6 Pitts, Kathryn SO SW Oregon CC 5.10m 0.2 16-08.75
7 Pengelly, Ericka FR Clackamas CC 5.05m +0.0 16-07.00
8 Loomis, Kelsie FR Lane CC J5.05m 0.8 16-07.00
9 O'Connor, Kylee FR Lane CC 4.91m 0.3 16-01.50
10 Nelson, Natalie FR Treasure Val 4.79m NWI 15-08.75
11 Andre, Courtney SO Mt. Hood CC J4.79m -0.9 15-08.75
12 Young, Mikaela FR Spokane CC 4.76m 1.2 15-07.50
13 Smith, Hannah FR SW Oregon CC J4.76m +0.0 15-07.50
14 Folkerts, Mackenzie SO Lane CC 4.69m 1.2 15-04.75
15 Elmore, Brayana FR Olympic Coll 4.37m +0.0 14-04.00
Event 30 Men Long Jump
===============================================================================
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 Woodworth, James FR Spokane CC 7.11m +0.0 23-04.00
2 Andreasen, Mike'l FR Lane CC 6.79m +0.0 22-03.50
3 Thurman, Colton SO Lane CC 6.73m 1.7 22-01.00
4 Tullos, Alex SO Spokane CC 6.56m 1.2 21-06.25
5 Brocklesby, Jayson SO Olympic Coll 6.54m 1.1 21-05.50
6 Russert, Andrew FR Lane CC 6.53m 2.9 21-05.25
7 Meade, Dominique FR Clackamas CC 6.47m 0.3 21-02.75
8 Brown, Giovanni FR Lane CC 6.44m 1.1 21-01.50
9 Goodier, Jesse SO Lane CC 6.43m -0.3 21-01.25
10 bailey, Keith SO Treasure Val 6.38m 0.8 20-11.25
11 Ziegler, Brandon FR Clark Colleg 6.31m 1.2 20-08.50
12 Byrum, Kaelen SO Lane CC 6.30m -0.9 20-08.00
13 Meade, Dante FR Clackamas CC 6.23m 0.8 20-05.25
14 Burt, Brian FR Lane CC 6.08m 0.4 19-11.50
15 Wheeler, Jimmy SO Clackamas CC 5.96m 0.3 19-06.75
16 England, Eric SO Treasure Val 5.83m -0.1 19-01.50
Event 31 Women Triple Jump
===============================================================================
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 Scott, Janayla FR Green River 11.46m +0.0 37-07.25
2 Pitts, Kathryn SO SW Oregon CC 11.20m +0.0 36-09.00
3 Hill, Emma SO Clackamas CC 11.19m 1.2 36-08.50
4 Nelson, Natalie FR Treasure Val 10.66m 1.6 34-11.75
5 Smith, Hannah FR SW Oregon CC 10.56m 0.6 34-07.75
6 Folkerts, Mackenzie SO Lane CC 10.53m -1.0 34-06.75
7 Robinson, Charmayne FR Lane CC 10.25m -0.7 33-07.50
8 Farr, Savanah FR Treasure Val 10.05m +0.0 32-11.75
9 Young, Mikaela FR Spokane CC 10.01m -0.5 32-10.25
10 Brown, Maddie FR Spokane CC 9.83m +0.0 32-03.00
11 Shcherbina, Alena FR Green River 9.70m -1.8 31-10.00
-- Hafen, Kelsey FR Treasure Val FOUL
Event 32 Men Triple Jump
===============================================================================
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 bailey, Keith SO Treasure Val 14.34m -1.2 47-00.75
2 England, Eric SO Treasure Val 13.81m +0.0 45-03.75
3 Russert, Andrew FR Lane CC 13.77m -1.7 45-02.25
4 Brown, Giovanni FR Lane CC 13.56m -0.2 44-06.00
5 Andreasen, Mike'l FR Lane CC 13.52m +0.0 44-04.25
6 Wheeler, Jimmy SO Clackamas CC 13.40m +0.0 43-11.75
7 Burt, Brian FR Lane CC 12.87m 0.4 42-02.75
8 Fogle, Johnny FR Treasure Val 12.84m +0.0 42-01.50
9 Fuller, Leon SO Treasure Val 12.63m +0.0 41-05.25
10 DeJesus, Rod FR Olympic Coll 12.41m +0.0 40-08.75
11 Evans, Bryce FR Mt. Hood CC 12.39m +0.0 40-07.75
12 Grandy, Brandon FR Skagit Valle 12.18m +0.0 39-11.50
13 Greenleaf, Austin FR SW Oregon CC 11.87m +0.0 38-11.50
14 Rangle, Jose SO SW Oregon CC 11.81m +0.0 38-09.00
-- Meade, Dante FR Clackamas CC FOUL
Event 33 Women Discus Throw
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Huffman, Rachael SO SW Oregon CC 37.87m 124-03
2 Mendoza, Guadalupe FR Clark Colleg 36.81m 120-09
3 Porter, Lauren FR Spokane CC 36.51m 119-09
4 Lynch, Crystal SO Spokane CC 36.43m 119-06
5 Ybarra, Tianna SO Clackamas CC 35.54m 116-07
6 Romig, Tori FR Lane CC 35.15m 115-04
7 Hidalgo, McKenzie FR Clackamas CC 34.72m 113-11
8 Litzsey-Adams, Derese FR Lane CC 34.04m 111-08
9 Shafer, Jamila FR Spokane CC 32.84m 107-09
10 Ross, Nyirenda FR Spokane CC 32.80m 107-07
11 Gorringe, Taylor FR SW Oregon CC 31.48m 103-03
12 Nelson, Ruby FR Olympic Coll 31.23m 102-05
13 Galick, Rebekah FR Lane CC 29.21m 95-10
14 Taylor, Alyssa SO Lane CC 29.20m 95-10
15 Conlan, Christina FR Green River 28.80m 94-06
-- Eikum, Kayla SO Spokane CC FOUL
Event 34 Men Discus Throw
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Miller, Scott SO Everett CC 46.14m 151-04
2 Jackson, Tyler SO Mt. Hood CC 45.25m 148-05
3 Web, Cheyene FR Treasure Val 42.68m 140-00
4 Meyring, Wyatt SO Clackamas CC 42.46m 139-04
5 Lloyd, Matthew FR Clackamas CC 41.33m 135-07
6 Nichols, Sam FR Lane CC 40.98m 134-05
7 Hodge, Wilson FR SW Oregon CC 40.38m 132-06
8 Wagner, Jacob FR Clark Colleg 39.77m 130-06
9 Buck, Shawn SO Spokane CC 36.09m 118-05
10 Tonder, Ryan FR Clark Colleg 34.94m 114-07
11 Ames, Zach SO Spokane CC 34.80m 114-02
12 Jimenez, Dangelo FR Everett CC 34.54m 113-04
13 Huguenin, Ryan FR Everett CC 33.15m 108-09
14 Hutchins, Austin FR SW Oregon CC 32.52m 106-08
15 McInnis, Makiah SO Olympic Coll 31.21m 102-05
Event 35 Women Hammer Throw
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Taylor, Alyssa SO Lane CC 47.42m 155-07
2 Ybarra, Tianna SO Clackamas CC 44.21m 145-00
3 McKinnis, Rachel SO Clackamas CC 44.09m 144-08
4 Eikum, Kayla SO Spokane CC 43.76m 143-07
5 Pardee, Courtney FR Clackamas CC 42.68m 140-00
6 Fowler, Krystall SO Green River 40.97m 134-05
7 Simon, Brianna FR Spokane CC 39.68m 130-02
8 Hidalgo, McKenzie FR Clackamas CC 36.57m 120-00
9 Davis, Bailie FR Green River 35.83m 117-07
10 Litzsey-Adams, Derese FR Lane CC 33.93m 111-04
11 Galick, Rebekah FR Lane CC 33.49m 109-10
12 Adair, Leah SO Olympic Coll 32.49m 106-07
13 Ross, Nyirenda FR Spokane CC 29.44m 96-07
14 Tauave, Charlett FR Olympic Coll 26.22m 86-00
15 Lynch, Crystal SO Spokane CC 24.74m 81-02
-- Robinson, Desiray FR Clackamas CC FOUL
Event 36 Men Hammer Throw
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Lloyd, Matthew FR Clackamas CC 58.60m 192-03
2 Meyring, Wyatt SO Clackamas CC 53.60m 175-10
3 Buck, Shawn SO Spokane CC 53.19m 174-06
4 Beal, Jeremy FR Spokane CC 48.86m 160-04
5 Tonder, Ryan FR Clark Colleg 45.73m 150-00
6 Ames, Zach SO Spokane CC 45.69m 149-11
7 Christensen, Easton FR Clackamas CC 43.94m 144-02
8 Legare, D. Conner SO Olympic Coll 42.57m 139-08
9 Ham, Nicholas FR Mt. Hood CC 42.18m 138-05
10 Davis, Martell SO Spokane CC 40.09m 131-06
11 Day, Joey SO Spokane CC 39.12m 128-04
12 Huguenin, Ryan FR Everett CC 35.21m 115-06
13 Ambrose, Tyler SO Everett CC 33.29m 109-03
14 Fappas, Alec FR Mt. Hood CC 32.86m 107-10
15 Jimenez, Dangelo FR Everett CC 24.87m 81-07
Event 37 Women Javelin Throw
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Ybarra, Tianna SO Clackamas CC 42.17m 138-04
2 Reynolds, Simone SO Lane CC 41.69m 136-09
3 Shafer, Jamila FR Spokane CC 41.25m 135-04
4 McDonnell, Kristen SO Spokane CC 39.12m 128-04
5 Koke, Audra FR Green River 36.74m 120-06
6 Pease, Kinsey FR Clark Colleg 36.27m 119-00
7 Woodcock, Rachel SO Mt. Hood CC 35.53m 116-07
8 Hidalgo, McKenzie FR Clackamas CC 35.37m 116-00
9 Roberts, Sydney SO Spokane CC 34.32m 112-07
10 Pardee, Courtney FR Clackamas CC 33.89m 111-02
11 Porter, Lauren FR Spokane CC 32.04m 105-01
12 Elmore, Brayana FR Olympic Coll 31.29m 102-08
13 Arce, Aubrey FR Olympic Coll 30.31m 99-05
14 Watkins, Kayla FR Mt. Hood CC 29.89m 98-01
15 Westerlund, Austasia FR Green River 29.08m 95-05
Event 38 Men Javelin Throw
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Christensen, Easton FR Clackamas CC 64.88m 212-10
2 Day, Joey SO Spokane CC 58.15m 190-09
3 Stich, Andrew FR Spokane CC 56.50m 185-04
4 McKern, Connor FR Spokane CC 56.20m 184-04
5 Davis, Martell SO Spokane CC 55.54m 182-03
6 Claeys, Spencer FR Olympic Coll 54.94m 180-03
7 Ames, Zach SO Spokane CC 54.93m 180-02
8 Fuller, Leon SO Treasure Val 53.61m 175-11
9 Davis, Kiante FR SW Oregon CC 52.38m 171-10
10 Web, Cheyene FR Treasure Val 46.43m 152-04
11 Huguenin, Ryan FR Everett CC 46.31m 151-11
12 McInnis, Makiah SO Olympic Coll 45.64m 149-09
Event 39 Women Shot Put
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Fowler, Krystall SO Green River 12.13m 39-09.75
2 Litzsey-Adams, Derese FR Lane CC 12.11m 39-08.75
3 Huffman, Rachael SO SW Oregon CC 12.04m 39-06.00
4 Lynch, Crystal SO Spokane CC 12.03m 39-05.75
5 McKinnis, Rachel SO Clackamas CC 11.97m 39-03.25
6 Porter, Lauren FR Spokane CC 11.40m 37-05.00
7 Mendoza, Guadalupe FR Clark Colleg 11.02m 36-02.00
8 Young, Mikaela FR Spokane CC 10.65m 34-11.25
9 Hidalgo, McKenzie FR Clackamas CC 10.35m 33-11.50
10 Nelson, Ruby FR Olympic Coll 10.25m 33-07.50
11 Pardee, Courtney FR Clackamas CC 10.24m 33-07.25
12 Ybarra, Tianna SO Clackamas CC 10.17m 33-04.50
13 Conlan, Christina FR Green River 9.75m 32-00.00
14 Ross, Nyirenda FR Spokane CC 9.74m 31-11.50
15 Gorringe, Taylor FR SW Oregon CC 9.11m 29-10.75
16 Eikum, Kayla SO Spokane CC 8.76m 28-09.00
Event 40 Men Shot Put
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Miller, Scott SO Everett CC 15.89m 52-01.75
2 Lloyd, Matthew FR Clackamas CC 15.50m 50-10.25
3 Ambrose, Tyler SO Everett CC 14.57m 47-09.75
4 Meyring, Wyatt SO Clackamas CC 14.36m 47-01.50
5 Buck, Shawn SO Spokane CC 13.77m 45-02.25
6 Hodge, Wilson FR SW Oregon CC 13.36m 43-10.00
7 Wagner, Jacob FR Clark Colleg 12.94m 42-05.50
8 Keffer, Hunter SO Olympic Coll 12.51m 41-00.50
9 Web, Cheyene FR Treasure Val 12.15m 39-10.50
10 Beal, Jeremy FR Spokane CC 12.00m 39-04.50
11 Nichols, Sam FR Lane CC 11.90m 39-00.50
12 Waters, Sean FR Spokane CC 11.81m 38-09.00
13 Jackson, Tyler SO Mt. Hood CC 11.71m 38-05.00
14 Jimenez, Dangelo FR Everett CC 11.64m 38-02.25
15 Day, Joey SO Spokane CC 11.05m 36-03.00
-- Ames, Zach SO Spokane CC FOUL
Event 41 Women Heptathlon
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Hamm, Kendra SO Spokane CC 4466
2 Dugger, Brittany SO Spokane CC 4346
3 O'Connor, Kylee FR Lane CC 4157
4 Pengelly, Ericka FR Clackamas CC 3989
5 Folkerts, Mackenzie SO Lane CC 3984
6 Andre, Courtney SO Mt. Hood CC 3939
7 Hampton, Elana SO Clackamas CC 3795
8 Burgess, Jaida FR Spokane CC 3773
Event 41 Heptathlon: #1 Women 100 Meter Hurdles Heptathlon
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Dugger, Brittany SO Spokane CC 14.65 NWI 888
2 Andre, Courtney SO Mt. Hood CC 14.97 NWI 846
3 Hampton, Elana SO Clackamas CC 15.69 NWI 753
4 Pengelly, Ericka FR Clackamas CC 15.99 NWI 715
5 Folkerts, Mackenzie SO Lane CC 16.13 NWI 698
6 O'Connor, Kylee FR Lane CC 16.19 NWI 691
7 Hamm, Kendra SO Spokane CC 16.39 NWI 667
8 Burgess, Jaida FR Spokane CC 17.07 NWI 589
Event 41 Heptathlon: #2 Women High Jump Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Hamm, Kendra SO Spokane CC 1.59m 5-02.50 724
1 Dugger, Brittany SO Spokane CC 1.59m 5-02.50 724
1 Folkerts, Mackenzie SO Lane CC 1.59m 5-02.50 724
4 Pengelly, Ericka FR Clackamas CC 1.56m 5-01.25 689
5 O'Connor, Kylee FR Lane CC 1.47m 4-09.75 588
6 Hampton, Elana SO Clackamas CC 1.41m 4-07.50 523
7 Andre, Courtney SO Mt. Hood CC 1.32m 4-04.00 429
8 Burgess, Jaida FR Spokane CC 1.29m 4-02.75 399
Event 41 Heptathlon: #3 Women Shot Put Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Hampton, Elana SO Clackamas CC 8.88m 29-01.75 456
2 Pengelly, Ericka FR Clackamas CC 8.78m 28-09.75 450
3 Folkerts, Mackenzie SO Lane CC 8.59m 28-02.25 438
4 Hamm, Kendra SO Spokane CC 8.48m 27-10.00 430
5 Burgess, Jaida FR Spokane CC 8.25m 27-01.00 416
6 O'Connor, Kylee FR Lane CC 8.15m 26-09.00 409
7 Dugger, Brittany SO Spokane CC 7.27m 23-10.25 352
8 Andre, Courtney SO Mt. Hood CC 7.17m 23-06.25 346
Event 41 Heptathlon: #4 Women 200 Meter Dash Heptathlon
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Hamm, Kendra SO Spokane CC 25.3h NWI 859
2 Andre, Courtney SO Mt. Hood CC 26.3h NWI 771
3 O'Connor, Kylee FR Lane CC 26.6h NWI 745
4 Pengelly, Ericka FR Clackamas CC 26.8h NWI 729
5 Dugger, Brittany SO Spokane CC 27.0h NWI 712
6 Burgess, Jaida FR Spokane CC 27.1h NWI 704
7 Folkerts, Mackenzie SO Lane CC 27.6h NWI 663
8 Hampton, Elana SO Clackamas CC 28.9h NWI 562
Event 41 Heptathlon: #5 Women Long Jump Heptathlon
======================================================================================
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Burgess, Jaida FR Spokane CC 5.20m NWI 17-00.75 614
2 Dugger, Brittany SO Spokane CC 5.19m NWI 17-00.50 612
2 Hamm, Kendra SO Spokane CC 5.19m NWI 17-00.50 612
4 Andre, Courtney SO Mt. Hood CC 5.12m NWI 16-09.75 592
5 Pengelly, Ericka FR Clackamas CC 4.96m NWI 16-03.25 548
6 O'Connor, Kylee FR Lane CC 4.91m NWI 16-01.50 535
7 Hampton, Elana SO Clackamas CC 4.66m NWI 15-03.50 469
8 Folkerts, Mackenzie SO Lane CC 4.61m NWI 15-01.50 456
Event 41 Heptathlon: #6 Women Javelin Throw Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Hampton, Elana SO Clackamas CC 28.62m 93-11 451
2 O'Connor, Kylee FR Lane CC 28.46m 93-04 447
3 Hamm, Kendra SO Spokane CC 27.41m 89-11 428
4 Burgess, Jaida FR Spokane CC 26.00m 85-04 401
5 Pengelly, Ericka FR Clackamas CC 25.98m 85-03 401
6 Dugger, Brittany SO Spokane CC 25.78m 84-07 397
7 Folkerts, Mackenzie SO Lane CC 24.49m 80-04 373
8 Andre, Courtney SO Mt. Hood CC 20.14m 66-01 291
Event 41 Heptathlon: #7 Women 800 Meter Run Heptathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hamm, Kendra SO Spokane CC 2:25.84 746
2 O'Connor, Kylee FR Lane CC 2:26.15 742
3 Andre, Courtney SO Mt. Hood CC 2:32.35 664
4 Dugger, Brittany SO Spokane CC 2:32.61 661
5 Burgess, Jaida FR Spokane CC 2:33.44 650
6 Folkerts, Mackenzie SO Lane CC 2:34.93 632
7 Hampton, Elana SO Clackamas CC 2:39.31 581
8 Pengelly, Ericka FR Clackamas CC 2:50.59 457
Event 42 Men Decathlon
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Brocklesby, Jayson SO Olympic Coll 6493
2 Thurman, Colton SO Lane CC 6258
3 Brown, Giovanni FR Lane CC 6124
4 Stich, Andrew FR Spokane CC 6046
5 Ney, Brooks FR SW Oregon CC 5914
6 Keffer, Hunter SO Olympic Coll 5757
7 Supple, Zack SO Clackamas CC 5673
8 Pinney, Brock FR Lane CC 5648
Event 42 Decathlon: #1 Men 100 Meter Dash Decathlon
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Brocklesby, Jayson SO Olympic Coll 11.09 NWI 841
2 Thurman, Colton SO Lane CC 11.27 NWI 801
3 Stich, Andrew FR Spokane CC 11.42 NWI 769
4 Ney, Brooks FR SW Oregon CC 11.48 NWI 757
5 Keffer, Hunter SO Olympic Coll 11.60 NWI 732
6 Supple, Zack SO Clackamas CC 11.80 NWI 691
7 Pinney, Brock FR Lane CC 11.83 NWI 685
8 Brown, Giovanni FR Lane CC 11.99 NWI 653
Event 42 Decathlon: #2 Men Long Jump Decathlon
======================================================================================
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Thurman, Colton SO Lane CC 6.81m NWI 22-04.25 769
2 Brown, Giovanni FR Lane CC 6.54m NWI 21-05.50 707
3 Brocklesby, Jayson SO Olympic Coll 6.43m NWI 21-01.25 682
4 Keffer, Hunter SO Olympic Coll 6.33m NWI 20-09.25 659
5 Ney, Brooks FR SW Oregon CC 6.25m NWI 20-06.25 641
6 Stich, Andrew FR Spokane CC 6.09m NWI 19-11.75 606
7 Supple, Zack SO Clackamas CC 6.00m NWI 19-08.25 587
8 Pinney, Brock FR Lane CC 5.89m NWI 19-04.00 563
Event 42 Decathlon: #3 Men Shot Put Decathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Ney, Brooks FR SW Oregon CC 12.02m 39-05.25 608
2 Keffer, Hunter SO Olympic Coll 11.80m 38-08.75 594
3 Brown, Giovanni FR Lane CC 11.61m 38-01.25 583
4 Thurman, Colton SO Lane CC 10.94m 35-10.75 542
5 Brocklesby, Jayson SO Olympic Coll 10.57m 34-08.25 520
6 Pinney, Brock FR Lane CC 10.42m 34-02.25 511
7 Supple, Zack SO Clackamas CC 9.86m 32-04.25 477
8 Stich, Andrew FR Spokane CC 9.04m 29-08.00 428
Event 42 Decathlon: #4 Men High Jump Decathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Brocklesby, Jayson SO Olympic Coll 1.99m 6-06.25 794
2 Thurman, Colton SO Lane CC 1.87m 6-01.50 687
3 Keffer, Hunter SO Olympic Coll 1.84m 6-00.50 661
4 Brown, Giovanni FR Lane CC 1.75m 5-08.75 585
5 Pinney, Brock FR Lane CC 1.72m 5-07.75 560
6 Ney, Brooks FR SW Oregon CC 1.66m 5-05.25 512
7 Supple, Zack SO Clackamas CC 1.60m 5-03.00 464
7 Stich, Andrew FR Spokane CC 1.60m 5-03.00 464
Event 42 Decathlon: #5 Men 400 Meter Dash Decathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Stich, Andrew FR Spokane CC 50.94 772
2 Brocklesby, Jayson SO Olympic Coll 51.17 761
3 Thurman, Colton SO Lane CC 52.38 708
4 Brown, Giovanni FR Lane CC 52.69 695
5 Ney, Brooks FR SW Oregon CC 53.02 681
6 Keffer, Hunter SO Olympic Coll 54.04 638
7 Supple, Zack SO Clackamas CC 55.39 583
8 Pinney, Brock FR Lane CC 55.65 573
Event 42 Decathlon: #6 Men 110 Meter Hurdles Decathlon
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Ney, Brooks FR SW Oregon CC 15.17 NWI 829
2 Stich, Andrew FR Spokane CC 15.55 NWI 784
3 Thurman, Colton SO Lane CC 15.63 NWI 775
4 Brown, Giovanni FR Lane CC 16.00 NWI 733
5 Supple, Zack SO Clackamas CC 16.07 NWI 725
6 Pinney, Brock FR Lane CC 16.69 NWI 657
7 Brocklesby, Jayson SO Olympic Coll 16.84 NWI 641
8 Keffer, Hunter SO Olympic Coll 17.00 NWI 624
Event 42 Decathlon: #7 Men Discus Throw Decathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Pinney, Brock FR Lane CC 36.30m 119-01 590
2 Brocklesby, Jayson SO Olympic Coll 34.89m 114-06 561
3 Brown, Giovanni FR Lane CC 34.70m 113-10 558
4 Keffer, Hunter SO Olympic Coll 32.78m 107-06 519
5 Thurman, Colton SO Lane CC 30.45m 99-11 473
6 Ney, Brooks FR SW Oregon CC 27.43m 90-00 414
7 Stich, Andrew FR Spokane CC 27.12m 89-00 408
8 Supple, Zack SO Clackamas CC 25.74m 84-05 381
Event 42 Decathlon: #8 Men Pole Vault Decathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Supple, Zack SO Clackamas CC 4.84m 15-10.50 862
2 Brocklesby, Jayson SO Olympic Coll 3.84m 12-07.25 573
2 Brown, Giovanni FR Lane CC 3.84m 12-07.25 573
4 Stich, Andrew FR Spokane CC 3.54m 11-07.25 493
5 Ney, Brooks FR SW Oregon CC 3.44m 11-03.50 467
6 Pinney, Brock FR Lane CC 3.14m 10-03.50 391
6 Thurman, Colton SO Lane CC 3.14m 10-03.50 391
8 Keffer, Hunter SO Olympic Coll 2.84m 9-03.75 319
Event 42 Decathlon: #9 Men Javelin Throw Decathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Stich, Andrew FR Spokane CC 55.60m 182-05 672
2 Pinney, Brock FR Lane CC 54.24m 177-11 652
3 Thurman, Colton SO Lane CC 47.16m 154-09 547
4 Keffer, Hunter SO Olympic Coll 46.37m 152-01 535
5 Brocklesby, Jayson SO Olympic Coll 45.83m 150-04 527
6 Ney, Brooks FR SW Oregon CC 41.43m 135-11 463
7 Supple, Zack SO Clackamas CC 37.42m 122-09 405
8 Brown, Giovanni FR Lane CC 33.47m 109-10 348
Event 42 Decathlon: #10 Men 1500 Meter Run Decathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Brown, Giovanni FR Lane CC 4:38.57 689
2 Stich, Andrew FR Spokane CC 4:44.91 650
3 Brocklesby, Jayson SO Olympic Coll 4:54.35 593
4 Thurman, Colton SO Lane CC 4:59.17 565
5 Ney, Brooks FR SW Oregon CC 5:03.07 542
6 Supple, Zack SO Clackamas CC 5:11.02 498
7 Keffer, Hunter SO Olympic Coll 5:15.04 476
8 Pinney, Brock FR Lane CC 5:17.05 466
Female Team Scores
Place School Points
===================================================================
1 Spokane CC SPOK 208
2 Lane CC CCLA 187
3 Clackamas CC CLAC 125
4 Mt. Hood CC HOO1 85
5 SW Oregon CC SWO 54
6 Olympic College OLYM 40
7 Green River CC CCR1 34
8 Treasure Valley CC TVCC 33
9 Everett CC CCEV 32
10 Clark College CLA1 20
Male Team Scores
Place School Points
===================================================================
1 Lane CC CCLA 229
2 Spokane CC SPOK 184.333
3 Clackamas CC CLAC 132.833
4 Treasure Valley CC TVCC 65
5 Olympic College OLYM 53
6 Everett CC CCEV 52.5
7 Mt. Hood CC HOO1 33
8 SW Oregon CC SWO 28.3333
9 Clark College CLA1 17
10 Green River CC CCR1 13
11 Skagit Valley SKAG 5
Like·Comment·Share·E-mail·45852 views
|